12 Mayıs 2015 Salı

MERKÜR RETRO Nelere Sebep Oluyor ?


19 Mayıs-12 Haziran 2015 aralığında Merkür İkizler Burcu’nda Rx: Merkür Retro sürecini değerlendirirken mutlaka gezegenin durağan kaldığı günler de ele alınmalıdır. Merkür gezegeni hızı gereği, Retro hareketine başlamadan bir hafta önce hızını kesip, durağan hale gelemez. Dolayısıyla Mayıs’ın ilk haftasından beri Merkür Retro demek kesinlikle yanlıştır. Durağan günlerle birlikte Retro, 16 Mayıs-15 Haziran aralığında gerçekleşecektir.

Merkür mitolojide Tanrılar arasında haber taşıyan ulak olarak geçmektedir. İletişim gezegeni olsa da, bu iletişim kelimesinin içinde yazılı ve sözlü iletişim dışında rüyalar alanı da vardır. Bir rüyayı görmek ve onu anlamlandırmak için de Merkür’e yani iletişim gezegenine ihtiyacımız vardır. Hele ki gördüğünüz rüya Tanrı’dan, Allah’tan (kalbinizdeki inanç ve sevginin yanında isimlere takılmanızın hiçbir anlamı yok) size mesajlar getiriyorsa.. O vakit rüyayı görebilmek için Neptün ve Jüpiter özellikleri baskın olmak zorunda olsa da, rüyayı tanımlayabilmek, mesajı anlamlandırabilmek için kaliteli bir Merkür etkisine de ihtiyacınız vardır. Yani bireysel haritanızda Merkür’ün nerede yerleştiği, sizin yazılı ve sözlü iletişim yeteneklerinize, rüyaları anlamlandırabilme ve rüyalar yoluyla hangi kanaldan mesaj alabileceğinize, trafikle aranızın nasıl olduğuna, kısa yolculuklarınıza ve yakın çevrenizle olan ilişkilerinize dikkat çekerek, bunların tanımlamasını yapabilmemizi sağlamaktadır.

Merkür’ün geri hareketi, her geri gidiş için aynı anlamı taşımamakta, bulunduğu burca göre anlamları değişmektedir. Örneğin İkizler burcunda geri giden Merkür, size geçmişte görüşmüş olduğunu insanları tekrar getirebilir, daha önceden konuşulmuş, kararlaştırılmış konuları tekrar ettirebilir, öğretim hayatınızdan insanlarla karşılaşmanıza sebep olabilir ve çocukluk arkadaşlarınızı buldurabilir. Ayrıca iletişimi durağanlaştıracağı için, söylediklerinizin hemen anlaşılamamasına sebep olabilir ve yazışmalar, sözleşmelerle ilgili karışıklıklara sebep olabilir.

Gökcisimlerinin kendilerine özgü sembolleri vardır. Merkür’ün sembolü Venüs ile benzer görünse de, kulaklara sahiptir J Merkür semboliğinin üzerinde iki adet kulakçık görürsünüz. Bu sembol bile onun her yerde gözü kulağı olduğunu anlatan iyi bir ifadedir. Merkür her yere girip çıkabilir, her yerden haber alabilir ve her yere haber taşıyabilir. Bu haliyle dedikoducu, iletişim ustası, hırsız ve laf cambazı olma özelliklerine erişir. Mesela evinize giren hırsızla ilgili de Merkür semboliği aradığımızı biliyor muydunuz ? 

Çarşamba gününün Hakimi Merkür, gökyüzünde senede üç kere geri hareket etmektedir. Esasen gök cisimleri hiçbir zaman geri hareket etmezler. Sadece belirli periyotlarda hızları yavaşladığı için, yermerkezli bakışla incelediğimizde, biz onları geri hareket ediyormuş gibi gözlemleriz. Bu gözlemleri yapan sadece bizler değiliz elbette. İlk uygarlıklardan beri insanoğlu gökyüzünü gözlemlemiş, bu gözlemlerini kayıt altına almaya yüzyıllarca devam etmiştir. Hatta Mayalar’ın bunu gözlemin ötesine geçirip, dünya dışı varlıklardan birtakım göksel sırlar öğrendiği bile rivayetler arasındadır, ki bu rivayeti takdir edersiniz ki oldukça aşan bir konudur: Elinde ileri seviyede teknolojik alet bulunmayan bir uygarlık, Venüs’ün hem sabah hem de akşam yıldızı olduğunu keşfetmiştir örneğin. Sadece gözleme dayanarak yapılan oldukça başarılı bir tespite imza atan Mayalar’ın, gerçekten de dünya dışı varlıklardan yardım alıp almadığını tabi ki kesin olarak bilememekteyiz.

2015 yılının ikinci Merkür Rx hareketi durağan günleri ile 16 Mayıs- 15 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Bu geçiş kendi içinde hem fırsatları hem de dikkat edilmesi gereken alanları barındırmaktadır. 

Merkür’ün İkizler burcundaki geri hareketinde, iletişim konusunda eksik olduğunuz noktaları ve yarım bıraktığınız görüşmeleri tamamlayabilir, eğitim öğretim hayatınızla ilgili eksiklikleri giderebilir, yarım kalan bir projenizi tamamlayabilir ve örneğin önceden bozulan teknolojik aletlerinizi tamire götürebilirsiniz.

-İkizler burcundaki geri hareket boyunca iletişim konularında dikkatli olmak gerekir.  
-İmza, anlaşma, proje geliştirme, ticari bağlantılar ve yeni bir kursa, okula kaydolmak için ideal zaman değildir.
-Çalıştığınız işle ilgili sosyal medya çalışmaları yapmak, reklam vermek için uygun zaman değildir.
-Sosyal medya hesaplarınızla ilgili karışıklıklar sözkonusu olabileceği için, şifrelerinizi güçlendirmeli, önemli belgeler ve yazışmalar için önlemlerinizi arttırmalısınız.

Hastalıklar anlamında,
Öksürük, ses kısıklığı, iletişim problemleri, baş dönmesi, hafıza problemleri, aşırı zihinsel faaliyete bağlı olarak yorgunluk, akciğerler ve sinir sistemi problemleri, eller, kollar, omuzlar ile ilgili hassasiyetler, trafikte oluşabilecek kazaların getirdiği sonuçlar

Ülke anlamında,
Politikacıların konuşmalarını temsil eden Merkür geri hareketi zamanı, gaflar, skandal konuşmalar ve pot kırma durumlarını daha sık gözlemleyebileceğimiz bir süreçtir. Ticaret yapanlar için olumlu bir görünüm olmadığı için, ticaretle uğraşanlar için tam performans gösteremeyecekleri bir aydır. İnternet ağları, gazeteler ve gazeteciler, muhabirler ve elektronik aletlerle ilgili kurumlar için yine üstün performans sergileyemeyecekleri hatta kendi içlerinde sıkıntıları çözümlemek zorunda kalacakları bir zamanda bulunmaktayız. Ülkemizin haritasına göre Merkür bu süreçte, kayıplar, gizlilik, üzeri örtülen konular alanında geri gideceği için, daha önceden yaşanan kayıplar ve üzeri örtülen konularla ilgili yeni birtakım bilgiler edinebiliriz. Diğer yandan, seçimler bu sürece denk geldiği için, seçim sürecinde haberleşme, teknolojik aletler, bilgisayarlar, oy sayımı vb. ile ilgili sıkıntılar ve karışıklıklar yansıyacaktır.

Bireysel olarak,
Merkür geri hareketi boyunca, trafikte dalgınlıklara çok dikkat etmelisiniz. Önemli anlaşma, yazışma ve görüşmeleriniz için her şeyi iki kere kontrol ettiğinizden emin olarak, eğer imkanınız varsa bu anlaşma, sözleşme ve yazışmaları 15 Haziran tarihi ve sonrasına ertelemeniz önemlidir. İlişkilerde yanlış anlaşılmalar daha sık gözlemleneceği için, esnek bir iletişim geliştirmek, insanları anlamak için bir şans daha vermek ve kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmak faydalı olacaktır. Bilgisayarlarınızla ilgili problemler yaşayabilir, teknolojik aletler ve internetle ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gerekli dosyalarınızı kaydetmeli ve yedeklemeleri yapmalısınız.

Merkür Rx sürecinde önemli açılar;
18-19-20 Mayıs: Merkür Jüpiter uyumlu görünümü ile, eski konuların açılabilme ihtimali ve iletişimde abartılı, yüksekten yaklaşımların, ani tartışmaların getirebileceği olumsuz sonuçlar. Eğitim, öğretim, kurslarla ilgili yarım kalanları tamamlamak, yazı işlerinize geri dönmek, danışmanlardan ve doktorlardan destek almak için ideal zaman.

26-27-28-29 Mayıs: Merkür Mars kavuşumu ile trafik kazalarına karşı dikkatli olunması gereken süreç. Bu zaman diliminde iletişim hararetli, ani tartışmalara açık, kırıcı sözlerin kolayca söylenebileceği, geçmiş konuların sorun yaratabileceği bir atmosferdedir. Kelimelerin seçilerek kullanılması gerekir. Sosyal medya hesaplarınız ve önemli belgelerin özellikle korunması gereken zaman dilimi.

28-29-30-31 Mayıs: Merkür ve Neptün uyumsuz açıda. Yanılgı, aldatılma, kandırılma olasılığının arttığı bu süreçte, alım satım, anlaşma gibi konularda ekstra dikkatli davranın ve vaatlere inanma konusunda aceleci olmayın. Yalan söyleyen insanlarla karşılaşabileceğiniz bu zaman diliminde, hırsızlıklara karşı dikkatli olmalısınız. Yaratıcı hayal gücünüzü aktif kullanabileceğiniz, ancak devam eden işlerde geçici konsantrasyon düşüklüğüne sebep olabilecek zaman dilimi. 

31 Mayıs-1-2-3 Haziran: Merkür Ay Düğümleri ile uyumlu. Kadersel karşılaşmalar yaşayabileceğiniz, geçmiş konuların bir şekilde karşınıza gelebileceği, alacağınız kararların destekleneceği, seyahatler ve öğretim konuları ile görüşmeler konusunda destekleyici zaman.

9-10-11-12 Haziran: Venüs, Merkür ile uyumlu. Müzik, eğitim, seyahatlerle ilgili konuların desteklendiği, geçmiş ilişkilerle ilgili haberler alınabilecek zaman. Bu süreç Merkür Retro’nun en rahat zamanlarından biri olmakla birlikte, hala daha yeni bir ilişkiye başlamak, imza atmak, ticari anlaşmalar için uygun zamanı göstermemektedir.

Didem ŞARMAN

1 yorum:

  1. Bir rx bu kadar acik ve net ve anlasilir anlatilir. Kalemine saglik guzel bayan ☺️����

    YanıtlaSil