28 Nisan 2017 Cuma

6 Haziran'a dek Venüs Koç Burcu'nda Sizi Nasıl Etkiliyor ? Didem Şarman                                        Resim: Erhan Cihangiroğlu

"Kendinden ve sahip olduklarından yeterince emin olan biri, sahip olduğu gerçekleri başkalarına ispat etme derdinde olmaz. İspat çabası yetersizlik ve özgüvensizliktendir. "

Koç alanı kendine güvenin, bireyselliğin ve yeni başlangıçların alanıdır. 

28 Nisan-6 Haziran 2017 tarihleri arasında sosyallik, ilişkiler, tercihler ve parasal konuları idare eden Venüs Koç Burcu’nda hareket ediyor olacak. 

Tüm bu süreç boyunca, Venüs Koç’un sahibi Mars, 3 Haziran 2017’ye dek gökyüzünde İkizler Burcu’nda ilerliyor olacak. 

Mars, 16 Mayıs 2017’ye dek bu geçişini Koç Burcu’ndaki Merkür ile karşılıklı ağırlama ile sürdürüyor olacak. Bu esnada bildiğiniz gibi durağan günleri ile Merkür 5 Mayıs’a dek gökyüzünde retro pozisyonda kalıyor.

Böylece, bu süreçte 5 Mayıs’a dek geçmişten beri problemli devam eden ilişkiler ve sosyal ilişkiler alanında ciddi iletişim problemleri ile karşılaşmak ve bazı insanlardan uzaklaşmak daha mümkün olacak; çünkü retro süreçler sizin uzun zamandır üzerini örttüğünüz ve önemsemediğiniz konu başlıklarını karşınıza çıkarır ve o alanda bir iyileştirme bekler. 

Örneğin bu zamana dek çözümleyemediğiniz problemleri tek tek karşınızda görebilir ve yeni çözüm yolları arayabilirsiniz. 

5 Mayıs 16 Mayıs aralığında ise özellikle yeni deneyimlerden geri kalınmaması gereken ve korkuların, temel kalıpların, sınır ve engellerin başkalaştırılıp, yerini özgürlüğe ve daha konforlu ilişki modellerine bırakabileceği zamanlardayız.  Bunu başarabilmek için özellikle psikologlardan faydalanmak, bireysel yolunuzu anlama süreci başlatmak, ruhsal yönü geliştirmek ve farkındalıkla yaklaşmak hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Ancak bu süreçte ilişkilerdeki iletişim gölgelerini daha yoğun olarak görebileceğiz. Mars Merkür karşılıklı ağırlaması tartışmalara, can yakan sözlere ve kendini öfkeyle ifade etmeyi seçen insanlara kapı aralıyor olacak. Bu elbette farkındalığı gelişmemiş kişiler için daha geçerli olmakla birlikte, bu süreci faydalı olarak kullanmak için eğitimlere başlayabilir, kısa seyahatler yapabilir, işinizle ilgili araştırmalar yapabilir, iş görüşmelerine katılabilir, sınavlar ve yazılı yetenek alanlarından fayda sağlayabilirsiniz. Hızlı konuşan, laf salatası yapan, kelimelerle manipülasyon uygulayan insanlardan uzak durmanız bu süreçte ruh dinginliğinizi korumanıza yardımcı olacak

7-16 Mayıs aralığında gökyüzünde Venüs Koç’un sahibi Mars, Neptün ile kare, Jüpiter ile uyumlu görünümde olacak:

Bu süreçte; her türlü özel, sosyal ilişkiniz, iş hayatınız ve parasal girişimlerinizde son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Aldatılma, yanıltılma, kandırılma, olayları farklı görme temalarının en yüksek olacağı bu süreçte hırsızlık, dolandırıcılık gibi olaylarla karşılaşmamak için temkinli olmanız gerekiyor. Evinizin doğal gaz ve su sistemlerini kontrol etmeniz gereken bu süreçte sanatsal faaliyetler, yüzme ve artistik beceri gerektiren her türlü aktivite, ruhsal çalışmalar için uygun zamanda olacaksınız. Dalgın dikkatten dolayı kazalara karşı dikkatli olmanız gereken bu süreçte ateşli ve salgın hastalıklara karşı bünyenizi güçlendirmeniz ve acil değilse narkoz almamanız yararlıdır.            
                                                                
Sürecin olumlu Etkisi;
-Yurtdışı veya şehirdışı bağlantılı işlerde önceden başlayan süreçlerin neticelenmesi
-Eğitimler, seyahatler ve yaratıcı projeler açısından avantajlı zaman; ancak motivasyon düşüklüğüne karşı enerjiyi yüksek tutmaya dikkat etmek gerekiyor.

Venüs Koç’ta iken,

-Yeni ve heyecan veren her şeyi deneme arzusu doğar.

-Sportif faaliyetlere  yönelebilirsiniz.
 (16 Mayıs sonrası yeni başlangıç zamanı uygundur)

-Bireysel çalışmalarından para kazanmak için ideal zaman dilimidir.

-İkili ilişkilerde iddialaşma şeklinde davranışlardan uzak durmalısınız.

-İlişkilerde bireyselliği, kendi sınırlarını ortaya koyma zamanıdır.

-Sanatsal çalışmalarda dahiyane fikirler üretebilir, yeni ve farklı çalışmalara imza atabilirsiniz.

-İkili ilişkilerde özgürlük ihtiyacının arttığı bir dönemdir.

-Kendinize faydalı olmak için neler yapabilirimi düşünme zamanıdır.

-Arkadaşlıklar ve arkadaşlarla bir arada olmak, yeni projeler üretmek için güzel zamanlardır.

-Devam eden ilişkilerde egosal çatışmalar görülebilir. 

-Yeni aktiviteler ve hobilere yönelmek için ideal zamandır

-Baskı veya üzerine gitmenin hiçbir yarar sağlamayacağı tam tersi uzaklaştıracağı zamandır

-İlişkilerde bir süreci yönetmek, sorumluluk almak, yol çizmek ve kendi yolunda ilerlemek için etkili zamandır.

-Blog açabilir, internet sitenizi düzenleyebilir, sosyal medya işlerinizi daha zevkli şekilde tamamlayabilirsiniz.

-Daha önce denenmemiş sıradışı bir fikri iş alanınızda öne sürebilirsiniz.

23 Mayıs-4 Haziran aralığında gökyüzünde Mars, Satürn, Şiron T kare etkin:

Bu zaman aralığında hayatınızda hangi gelişmeler olursa olsun asla “yüzleşmekten kaçınmayın, geride durmayın, vazgeçmeyin ve pes etmeyin.” Belki gelişen olaylar sizi yalnızlığa, kendi kabuğunuza çekilmeye veya dayanamadığınız noktada bir şeyleri boşvermeye itecek olsa da, esasen yapılması gereken, yüzleşmek ve görülmesi gereken dersi görmek olacak. Bu zaman diliminde geçmişten karşılaşmaları sıklıkla yaşayabilecek ve ruhsal olarak tamamlanmamış ilişkilerinizle yeniden diyaloğa geçebileceksiniz. Kazalara dikkat edilmesi gereken bir süreçtesiniz. 

Yaşlılar, hastalar ve aile büyüklerinize bakmak zorunda kalabileceğiniz gibi, patronlar, resmi kurumlar, devlet ve yaşça büyük kişilerle olan ilişkilerinizde ciddi zorlanmalar yaşayabilir, eğer sorunlu bir iş hayatınız varsa kırılma noktası yaşayabilirsiniz. Genel sağlık durumunuza son derece dikkat etmeniz gereken bu süreçte, kalp, deri, dişler, kas ve iskelet sistemi hassaslaşacağından bu konularda hastalıkları olanların önlem alması faydalı olacaktır. Yine bu sürece bağlı olarak “katı kuralları yıkmak, prensipleri yumuşatmak” içinde bulunduğunuz durumda size yardımcı olacaktır. 

Mayıs ayında başlayacak Sertifikalı Astroloji Eğitimi Yeni Dönem Bilgi için: Otorite figürleri, resmi yerler, yaşça büyük kişiler, aile büyükleri ve patronlardan veto alınabilecek, davranışlarınızın onaylanmasının her zamankine göre daha zor olacağı, eylemlerde kısıtlanma, baskı gözlemlenebilecek süreçtesiniz. Bu zaman diliminde vücudun herhangi bir bölgesinde kırıklara karşı enerjinizi dağınık kullanmamalısınız. Bireysel iş planları yapmak, organize hareket etmek, motivasyonu arttırmak için bu süreci faydalı olarak kullanabilirsiniz. BU hafta dahilinde kendinize bir iş planı oluşturun ve uymaya gayret edin. Erkeklerle anlaşmazlıkların sıklıkla görülebileceği bir süreç yaşanacağı için, hayatınızdaki erkek figürlerle eğer kaybetmek istemiyorsanız daha ılımlı iletişim kurmayı tercih edin.

                           Resim: Erhan Cihangiroğlu 


Gökyüzünde Ağustos sonunda dek etkin Satürn Retro sürecini hemen okuyun:

BURÇLARA ETKİSİ; 


Koç Burcu
Sizi her zaman olduğunuzdan çok daha güzel, alımlı, çekici, enerjik ve etkileyici gösterecek olan bu zaman diliminde barışçıl tavrılarınız, uyumlu yapınız ve fiziksel özelliklerinizle dikkat çekeceksiniz. İş hayatınızda reklam ve tanıtımlara yer vermek, sosyal ilişkilerinizden faydalanmak ve özel yaşamınızda huzuru daha fazla hissetmek için ideal olan bu zaman dilimi, bekar olanlarınıza yepyeni bir ilişki fırsatı sunuyor olacak. Ancak ilişkilerinizin yüzeysel kalmaması ve sadece cinselliğe dayalı olmaması için, partnerinizi tanımaya ve onunla daha çok zaman geçirmeye ihtiyacınız olacak. Genel motivasyon, neşe ve eğlenceli yönlerinizin arttığı bu süreçte, bilgiye, öğrenmeye, gezmeye, yeni konularda bilgi sahibi olmaya çok değer verecek, etkili iletişiminiz ve uyumlu tavırlarınızla istediğiniz her alanda kolayca başarı elde edebileceksiniz.

 Boğa Burcu
Bu zaman diliminde şifalanma, iyileşme, kayıplar, rüyalar ve yeniden doğum alanınız harekete geçerken, aile içi ve arkadaş çevresinde olabilecek iletişim kayıplarına karşı oldukça dikkatli davranmayı tercih etmelisiniz. Dedikodulardan ve arkanızdan konuşanlardan zarar görme ihtimalinizin olduğu bu zaman diliminde, özel ilişkilerinizi ve sahip olduklarınızı güvenmediklerinizle paylaşmamanız size iyi gelecek. Ruhsal alanınızda yeni bir öğretme öğrenme süreci başlatan bu zaman diliminde, meditasyon, enerji çalışmaları ve kişisel gelişimden yüksek düzeyde fayda elde edebilir, sakin, deniz kıyısı yerlere giderek kafanızı rahatlatabilir ve kendi başınıza kalarak ilişkilerinizi yeniden gözlemleyebilirsiniz. Özel yaşamınızda partnerinizle sakin ortamları tercih edip, ilişkinizi diğer insanlarla paylaşmamanız gereken bu dönemde, parasal olarak bir dengelemeye gitmeniz ve gereksiz harcamalardan kaçınmanız da yararlı olacaktır. İlişkisi olmayanlarınız bu zaman diliminde tanıştığınız insanlarla aranızda karmik bağ olduğunu hissedecek ve onunla geçmişten tanışıyormuşçasına derin bağlar kurma imkanına sahip olacaksınız. Venüs Koç geçişini ruhsal gelişiminize katkı sağlayacak şekilde geçirmeniz Mayıs ayında size gelecek.

İkizler Burcu
Bu zaman diliminde sosyal ilişkilerinizin daha fazla desteğini görürken, etkinlikler, düğün, davet ve organizasyonlarda daha çok yer alacak, katıldığınız etkinlikler aracılığı ile hem sosyal yaşamınız hem de özel hayatınızda yeni insanlarla tanışabileceksiniz. Bu süreçte kariyer gelirlerinizde artış bekleyebilir, zam isteyebilirsiniz. İş alanınıza göre, televizyonda yer alabilir veya seminerler, sunumlar, eğitimler aracılığı ile kendinizi çok daha iyi ifade etme alanları yakalayabilirsiniz. İlişkileriniz bu süreçte geleceğe yönelik yeni bakış açıları oluşturabileceğiniz bir süreçten geçerken, bu keyifli zaman diliminde hayatınızda birçok görüşme, davet ve fırsatlar yer alıyor olacak. Mayıs ayında davetleri değerlendirmeyi ihmal etmeyin. Venüs Koç geçişinde ayrıca internet veya takım çalışmaları, gruplar üzerinden tanıştığınız insanları yaşamınıza alabilir, sosyal medya ile ilgili işlerinizi de kolayca halledebilirsiniz.

Yengeç Burcu
Bu zaman diliminde toplum içinde kendinizi zekanız, bilginiz, iletişim becerileriniz ve fiziksel güzelliğinizle daha iyi ifade edecek, patronlarınız, aileniz, iş yaptığınız insanlardan yoğun destek göreceksiniz. İş alanınız basın yayın, havacılık, avukatlık, öğretmenlik, yurtdışı bağlantılı işler ve danışmanlık alanları ise özellikle daha iyi para kazanabileceğiniz, iş yaptığınız kişilerle daha iyi ilişkiler geliştirebileceğiniz bir sürece girmiş bulunuyorsunuz. Özel yaşamınızda sizden yaşça büyük, olgun, iletişim becerileri yüksek insanlarla tanışabilir, bu zaman diliminde ayrıca sizden farklı bir şehirde veya yer olarak uzakta olan biriyle flört de edebilirsiniz. Devam eden ilişkilerde 3.kişilerden duyduklarınızla hareket etmemeniz gereken Venüs Koç geçişinde, yaşamınızda kariyer alanınızın fırsatlara açık olması ve ilişkilerinizde kendinizi çok daha iyi ifade edeceğiniz, verimli bir zaman açılmış oluyor.

Aslan Burcu
Bu süreçte aydınlanma, yeni ufuklar geliştirme alanınız harekete geçerken, seyahat etmek, yeni eğitimlere başlamak, kişisel gelişim, astroloji ve danışmanlardan yararlanmak size çok iyi gelecek. Özellikle eğitiminiz devam ediyorsa, öğretmenlerinizle daha iyi anlaşma imkanı bulacak, kurslar, seminerler ve eğitimlerle yaşamınıza daha fazla bilgi katıyor olacaksınız. Eşinizle, partnerinizle ve dostlarınızla iletişiminizin daha uyumlu, etkili ve barışçıl olmasını beklediğimiz Venüs Koç geçişinde eğer bekarsanız sizden ayrı bir yerde olan biriyle flört edebilirsiniz. Ayrıca partner adayınız, basın yayın, hukuki havacılık, eğitim alanları, iletişim işlerinde çalışan biri olabilir. Mayıs ayında yönetici gezegeniniz size yeni umutlar edinmeniz, iletişiminizi güçlendirmeniz, hayata daha moralli bakmanız ve yeni bilgiler edinmeniz için destek olurken, bu süreç evlenmek isteyenleriniz için de oldukça ideal görünmekte.

Başak Burcu
Bu zaman diliminde özellikle eşinizin, dostlarınızın, partnerinizin ve ortaklarınızın gelirlerinde bir artış bekleyebilirsiniz. Miraslar, nafaka, burs, toplu paralar konusunda fırsatlara açık olduğunuz bu zaman diliminde, yaşamınızda gizli olan her şeyi öğrenmek isteyecek, araştırma merakınızın arttığını fark edecek ve üstü örtülü olan her konunun altında ne olduğunu bilmek isteyerek, önemli bilgiler edinebileceksiniz. Eğer bekarsanız Venüs Koç geçişinde gizemli, hayatı tam olarak öngörülemeyen, polis, cerrah, dedektif, kimyager, satış pazarlama, doktorluk gibi mesleklerde çalışan insanlarla tanışabilir, flört etmeye başlayabilirsiniz. İlişkisi devam edenlerin daha romantik, tensel uyuma önem vereceği, fiziksel paylaşımlarını arttıracağı bu süreç, hem finansal anlamda hem de ilişkiler konusunda size destek oluyor. Yeter ki kendinizi zor duruma düşürecek ve yüzeysel kalacak ilişkilerden uzak durmayı tercih edin.

Terazi Burcu
Sizin evlilik ve ilişkiler alanınızda ilerleyen Venüs bu zaman diliminde bekarsanız yaşamınıza birden fazla partner adayı gelmesine aracı olurken, ilişkisi devam edenlerin bu zaman diliminde daha uyumlu, barışçıl ve birlikte olmaktan keyif alabilecekleri bir süreç başlamış oluyor. Venüs Koç geçişinde evlenmeyi düşünebilir, planınız dahilinde evlenebilir, partnerinizle keyifli seyahatlere çıkabilir ve çok eğlenebilirsiniz. Yaşamınızda olan her insandan zeka, iletişim becerisi ve çabuk kavrayabilme yeteneği bekleyeceğiniz bu zaman diliminde, sosyal çevre desteğini de yoğun olarak alırken, iş hayatınızda sizinle iş yapmak isteyen ve ortaklık teklif eden insanlar da sözkonusu olabilecek. Venüs Koç geçişi size ikili ilişkiler alanında hareket kazandırırken, ilişkiler aracılığı ile neşenizin, mutluluğunuzun ve yaşamdan aldığınız keyfin artması öngörülüyor. Bu süreçte ayrıca avukatla çalışmaya başlayabilir, danışmanlardan destek alabilir ve kendinize iyi finansal destek sağlayacak yerlerle görüşebilirsiniz.

Akrep Burcu
Günlük yaşamınızda birden çok görüşme, seyahat, eğitim, yeni bilgiler edinme, iletişim kurma ve yeni insanlarla görüşme etkisi sunacak olan bu zaman diliminde iş hayatınızda çok verimli görüşmeler yapacak, yeni insanlarla tanışacak ve daha çok kişiye ulaşabileceksiniz. Özellikle iş yerinizdeki huzurun sağlanması ve günlük yaşamınıza mutluluk duygusunun gelmesi açısından bu süreç oldukça keyiflidir. Kendinize bir evcil hayvanı dost edinebileceğiniz bu zaman diliminde özellikle böyle bir arzunuz varsa önceliği sokak hayvanları ve barınaklara vermeniz harika olacak. Özel hayatınızda eğer bekarsanız, aynı iş yerinde çalıştığınız birisi ile flört etmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte tanışacağınız insan, iletişim, medya, devletle ilgili işler, polis, hemşire, sağlık görevlisi veya yazarlık mesleği yapan biri olabilir. İlişkisi devam edenlerinizin bu süreçte özel hayatını başkaları ile paylaşmaması ve üçüncü kişileri çok fazla dahil etmemesi faydalı olacaktır. Venüs Koç geçişi yaşamınıza daha fazla eğlence, arkadaşlık ilişkileri, eğitimler ve hızlı alınan haberler getiriyor olacak.

Yay Burcu
Bu süreçte aşk hayatınız ve çocuklar alanınız canlanırken, eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız bu süreç size faydalı gelecek. Çocuklarınızdan sevindirici haberler almak, gebe kalmak, onların varlığı ile mutlu olmak için ideal olan bu dönemde yaşamınızda size ilgi duyan birden fazla insanla karşılaşacaksınız. Eğer evli veya ilişkisi olan bir Yay iseniz, spekülasyon ve risklere açık olduğunuz için bu zaman diliminde ilişkinizin dışında bir flört dönemi başlatmamaya özen göstermelisiniz. Partnerinizle romantik bir tatil planı oluşturmak, şehir içinde bile olsa farklı yerlere arasıra gitmek bu zamanda sizi çok mutlu edecek. İlişkisi olmayanlarınıza ise harika haberlerim var, çünkü artık birçok partner adayını hayatınızda bulabilir ve içlerinden en zeki ve güzel olanını seçerek yaşamınıza alabilirsiniz. Özellikle sanatsal çalışmalar, reklam ve tanıtım işleriniz için de çok yararlı olan bu dönemde spora başlayabilir, yaratıcı çalışmalara katılabilir, seyahatler edebilir ve yeni eğitimlere katılabilirsiniz.


Oğlak Burcu
Bu süreçte aile bireylerinizle iletişiminizin ve anlaşmanızın çok daha kolay olacağı, evde olmak, evinizi zevklerinize göre düzenlemek ve arkadaşlarınızı evde ağırlamaktan oldukça keyif alacağınız, yakınlarınızın yoğun desteğini alacağınız bir süreçtesiniz. Özellikle arasıra evinizde oyun partileri düzenleyerek, arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirebilir, yaşam alanınızı eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bu süreç sizde eski ilişkilerden haberler gelmesine sebep olabilirken, yeni tanıştığınız insanlarla aranızda oldukça derin bağlar hissedeceksiniz. Miraslar, toplu paralar, alım satım işlerinizde size destek olacak olan bu süreçte ilişkilerinizde hem iyi bir iletişim yeteneği olan hem de güven oluşturacak insanlara yöneleceksiniz. İlişkiniz devam ediyorsa Venüs Koç geçişi size aynı evde yaşama fikri verebileceği gibi, ortak bir düzen oluşturma, evlilik yapma konularını da iyiden iyiye düşündürüyor olacak. Nisan ayının geri kalan kısmında olası operasyon, estetik işlemler ve düzeltmeler yaptırmak için de oldukça iyi bir zamanlamada olacaksınız.  

Kova Burcu
Bu süreçte arkadaşlık ilişkileriniz, akrabalar, komşular ve sosyal çevreniz sizin için daha önemli bir hale gelirken, özellikle iletişim ağlarınız daha da artacak ve istediğiniz her bilgiye hemen ulaşabileceksiniz, ancak dedikodular konusunda özellikle dikkatli davranmanız ve iyi niyetle bile olsa 3.kişiler hakkında konuşmamanız, yorumda bulunmamanız size fayda sağlayacak. Bu süreçte seyahatler, eğitim ve iletişim alanlarından daha fazla para kazanabilme şansınız var. Kitap yazmak, blog yazmaya başlamak, spikerlik, sunuculuk kursları, iletişim ve eğitim alanındaki her iş ve bunun dışında internet sitenizi düzenlemek ve reklamlar ile ilgili işleriniz için harika zamanlamadasınız. Venüs’ün bu geçişi bekarsanız sosyal ortamlar aracılığı ile yeni insanlarla tanışmaya ve yeni flörtlerin başlamasına sebebiyet verirken, ilişkisi olanların bu süreçte iletişim problemlerine dikkat etmesi gerekmekte. Özel yaşamınızı diğer insanlarla çok fazla paylaşmamanız ve seyahatlere gitmeniz, sosyal etkinliklerinizi arttırmanız sizi bu dönemde mutlu edecek. Venüs bu zaman diliminde iletişim becerilerinizle öne çıkmanızı sağlarken, anlaşmalar, sınavlar ve imzalar konusunda fırsatlara destek olacak.

Balık Burcu
Bu süreçte sahip olduğunuz yeteneklerden daha fazla para kazanabilecek, para kazanma konusunda yeni insanlarla bağlantıya geçebilecek ve görüşmeler yapacaksınız. Sahip olduğunuz değerlerin arttığı bu süreçte alım satım işleriniz ve parasal konularda şanslı olacak, iş arıyorsanız birçok iş görüşmesi yapabileceksiniz. Hayatınıza zeki, entelektüel kapasitesi gelişmiş, gezmeyi, eğlenmeyi seven insanların gireceği bu süreçte onlardan biri ile flört etmeye de başlayabilirsiniz. Günlük yaşamınıza rahatlık, istediğine hemen ulaşma, haberleşmede hızlılık getirecek olan bu zaman diliminde kendinize yeni teknolojik aletler satın alabilecek, bilgiye daha çok değer verecek ve oradan oraya koşturuyor olacaksınız. Venüs Koç geçişi size sahip oldukları ile gurur duyma, ilişkilerde harekete geçme ve hem sosyal hayatınız hem de iş hayatınızda birçok yeni bağlantı kurma imkanı tanıyan keyifli bir süreç olacak


Mayıs ayında başlayacak Sertifikalı Astroloji Eğitimi Yeni Dönem Bilgi için:

Sosyal Medya
Facebook’ta beni takip edin:

Twitter’da beni takip edin:

 İnstagram’da beni takip edin: 

Youtube Kanalıma ücretsiz üye olarak yeni videolarımdan hemen haberdar olun:

Danışmanlık için;


Didem ŞARMAN
Didem ŞARMAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder