21 Kasım 2015 Cumartesi

Satürn Neptün Kare; Kasım 2015 ve 2016 Yıllarında Hayatımızda ve Evrende Ne Oluyor ? #Astroloji
Gerçek Katı  Bir Şekilde Değişmez midir, Yoksa Değişmeden Yüzyıllarca Kendini 
Yenilemeyen şey Gerçek Değil midir ?

Gerçeklerin tamamen dağıldığı zamanlar;

Tıpkı inception filmindeki “rüya çöküyor” tanımlaması gibi..

Gökyüzünün Kasım 2015’ten başlayarak, 2016’da en önemli ve öne çıkan konularından biri olarak, Satürn Neptün karesini birlikte inceleyelim.

Öncelikle şunu anlamak gerekir. Dünyaya uzaklıklarına göre Satürn ve Neptün, Venüs, Mars, Jüpiter gibi içsel planetlere göre daha dışarıda yer alır ve olası bir açının etki aralıkları daha uzun ve tesirlidir. 

Satürn ötesi planetler yani Pluton, Neptün ve Uranüs’ün kurduğu açıların, dünya genelinde olayları tetiklediğini, doğal olarak kişilerin de bu enerjinin etkisine girdiklerini ve kendi hayatlarına etkilendiklerini görüyoruz.

Örneğin ülkenizde olan bir patlamanın sonucunda 100 kişi vefat ederse isteseniz de istemeseniz de bilinçaltınızda yara alır ve bunun yansımalarını zaman içinde günlük 
hayatınızda gözlemlersiniz.

Satürn, eski çağda dünyaya uzaklık olarak en dış ve son planet iken, şimdilerde Pluton en dışarıdan bize kalpler göndermeye devam ediyor.

Satürn, halkalı, soğuk ve yaşlı bir planettir. Bu hali ile en basit şekilde tanımlarsak, bilgeliği, karmayı, kadersel durumları, sınırları, mesafeli yaklaşımları ve ölümü temsil ediyor.
Neptün ise dokunulamayan, soyut kavramları, arınmayı, hırs yapmamayı, teslim olmayı, yumuşaklığı, dağılmayı ve çözülmeyi temsil ediyor.

Bu durumda yine en basit anlatımla, esasen göklerde bir katının, yumuşakla esneyeceği, yumuşayacağı, bir yumuşağın ise katı karşısında ne kadar ve ne derece kendini bozmadan durabileceğinin sorusu var.

Satürn ve Neptün iki büyük planet olarak, açı kurma aralıklarının dışına çıkan bir zamansal etkiye sahiptirler; örneğin şu an 26 Kasım 5 Aralık tarihleri arasında Satürn Neptün karesi etkin olacak olsa da, açının kendini olay anlamında gerçekleştirme ve etki yaratma zamanı Kasım ve Aralık ayının tamamında geçerlidir. Bunda hem planetlerin uzaklığı hem de Satürn’ün “Zaman” temsilcisi olarak, bazı açıların sonuçlarını “Geç” gösterme durumu etkilidir.

İsterseniz bir önceki Satürn Neptün karesinin ülkemizde neler yarattığına bir göz atalım;

Bir önceki Satürn Neptün Kare açısının gökyüzünde etkin olduğu tarihler;

1)1998 Haziran
2)1998 Kasım
3)Mart-Nisan 1999

Bu üç tarihte gökyüzünde Satürn Neptün karesi, Kova-Boğa ekseninde gerçekleşmişti. Yani demek oluyor ki, bu açının bir örneği 1998 ve 1999 yıllarında gökyüzünde etkindi. Bu üç tarih ise “Tam an” olarak tetiklenme zamanlarıdır.

Olaylar:

1)27 Haziran 1998 Güney Adana ve Ceyhan’ı vuran, 23 saniye süren, 200 civarında kişinin ölümüne yol açan deprem.

2) 1999’da yaşanan büyük Marmara depremi dışında, Mart ve Nisan aylarındaki olaylar için link: https://tr.wikipedia.org/wiki/1999'da_T%C3%BCrkiye

 

Bugüne dönecek olursak;

26 Kasım 5 Aralık tarihleri arasında Gökyüzünde Satürn Neptün karesi exact olacak. Ancak demek oluyor ki, Kasım ve Aralık’ta açı oldukça etkili.. Bu tarih ise yine bir “Tam an” tarihi.
Anlamlara geçmeden önce, Yay-Balık ekseninde Satürn Neptün karesinin 2015 Kasım itibariyle 2016’nın tamamında gökyüzünde etkin olacağını ve verdiğim bu tarihlerin “Tam an” tarihleri olduğunu hatırlatırım.

 Satürn Yay Burcu’nda Retro iken ikinci Satürn Neptün karesi 4-18 Haziran 2016’da etkin olacak.


Neptün geri hareketi, Retro Satürn ile 11 drc Balık Yay ekseninde 28 Haziran-5 Temmuz 2016’da  kare açıda olacak ve bu da üçüncü Satürn Neptün karesi olarak geçecek.

30 Ağustos-21 Eylül 2016 ise dördüncü ve son “Tam an” tarihi.

Peki nedir Bu Satürn Neptün karesi anlamsal olarak?


Yay ve Balık, Jüpiter tarafından yönetilen, herhangi bir durum, konu veya olayın hızla yayılmasına sebep olan iki alandır. Bu eksen hazır bilgiyi kabul edip, sorgusuz inanarak yaymakla, evrensel inançların kişiselleştirilmesi ve dogmaların serbest kalması arasında gidip gelir.

Anlamsal bir açıklama için, öncelikle Satürn Yay sürecinin içeriğini hatırlatmalıyım;
Satürn’ün Yay Burcu’nda giriş anı (İngress)Satürn geçen sene Aralık ayında Yay Burcu’na girerken, hepimizin din kaynaklı terör olayları, gazeteciler, uçaklar ve üniversiteleri ilgilendiren konularda kaygılarımız vardı. Nitekim bu haritada, Satürn altıncı evde yerleşimde. Ordu, asker, polisi ilgilendiren alanlarda değişimler ve gazeteciler, basın yayın, üniversiteler, dini konuları ilgilendiren alanlarda zorluklar vurgulanırken, Satürn’ün sahibi Jüpiter’in pozisyonu, “Komşu devletler ile gelişecek” zorlukları, eğitim sistemi ve yasalarla ilgili konuların gündem maddesi olmasını gösteriyordu.
Üstelik bu Satürn Yay, hiç de içine kapanık olmayacak, yaptığı şovlar ve kendini öne sürme şeklinde kullandığı abartılı yöntemler(Jüpiter Aslan 3) “Birilerine” hizmet edecekti. (6.ev Satürn)

Örneğin İşid’in yayınlandığı videoların sosyal medyaya yayılması tam da bu görünümü örnekler nitelikte oluyordu.

Satürn’ün olası işlerini hiç de gizli yapmayacağını anladıktan sonra; şu andaki duruma gelebiliriz;

26 Kasım 2015 Tam An haritası:     
    
Türkiye’nin 9. ev profeksiyonuna(aylık profesksiyon) denk gelen bu “Tam an” haritası, Türkiye’nin 9.ev yöneticisi
Satürn’ün, Türkiye natal haritasındaki görünümlerine göre orta çaplı deprem risklerini, komşu devletlerle ilgili olayları, yasalar, yurtdışı bağlantılı ve uçaklarla ilgili konuların gündeme 
gelebileceğini gösterir. 

Bu haritada ise, Satürn Neptün karesine dahil olan gezegenler, dünya genelinde büyük ölümleri tetikleyebilirler. Deprem, tsunami vb. olaylar gözlemlenebilir. 

Sosyal medya açısından ciddi bir operasyon başlatılabilir ve gözaltına alınan insanlar olabilir. Bunlar da elbette gazeteciler de yine yer almakta. 

Bunun yansıra, mafya, derin devlet veya din bağlantılı oluşumlara ciddi operasyonlar düzenlenebilir.

Yargı açısından sarsıcı bir dönem olabilir. Hakimler, yargıç ve savcılar, askeri otorite figürleri sorgulanabilir/onlarla ilgili problemler gündeme gelebilir.

Dini ve terör altyapılı örgütlerle ilgili konu başlıklarının öne çıkması.

Psikoloji ve Psikiyatride dünya çapında yeni keşif ve buluşlara açık zaman. (Örneğin depresyona neden olan beyin damarlarının, ameliyat yöntemi ile düzeltilebileceği ve daha iyisi bunun uygulanmaya başlanmasına karar verilmesi gibi. 2016 sonuna dek Satürn Neptün karelerinde bir buluş beklediğimi ifade etmeliyim) Ancak diğer yandan da kendi içlerinde bazı ayıklamalara gidecekleri ve önemli birilerini kaybedecekleri de kesin.

Gazetecilere ve Gazetelere operasyonlar düzenlenebilir.

Ülkemizde "Astrolog" sıfatı alanlar için 2016 sonuna dek ayrıştırıcı bir zamandayız. Kim doğru söylüyor, kim eğitimli, kim tamamen kafasından bir şeyleri uyduruyor harika bir "görme" zamanı olacak. Astroloji Derneği kuruldu; onu takip edebilirsiniz

Ordu ve askerleri sarsacak olaylar gerçekleşebilir.

Dünyada bir sıkıyönetim veya katı ilkerle yönetilen ülkenin "yönetiminin ve yöneticilerinin" dağılması, uzaklaşması sözkonusu olacaktır.

Nitekim ülke yönetimlerinde kim fazla bağnaz, her kim çok katı ve esneklikten uzaksa, onlar için Satürn Neptün kare açıları epey zor geçecek diyebilirim.

Yakında yayınlanacak olan Hürriyet Kampüs röportajımdan bir bölüm;
Satürn ve Neptün’ün birbirlerine uyumsuz bakışı. Bu ikili, kişiler, ülkeler ve toplumların sıkı sıkıya tuttuğu, kalıplaştırdığı, sorgulanamaz ve otorite olarak kabul edilmiş olan bilgileri, normlar ve inançları dağıtıp, herkesi ve her şeyi bir yeniden yapılandırma sürecine sokuyor. Bu elbette zaman zaman terör olayları ile zamanı gelince herhangi bir ülkedeki yasaların tamamen sorgulanması ve değiştirilmesi çabası ile gerçekleşmeye başlayabilir. Ve elbette riskli depremler beklenecek artık. Gemiler, limanlar, uçaklar, üniversiteler, dini kurumlar, din adamları, gazeteciler, basın, yasalar ve hukukçuları içine alan konular tamamen değişime tabi olacak. Bunun sonu aydınlık, ama süreç kişilere yaşarken karanlık hissettirecektir. 

Bireysel Olarak;
Satürn Neptün karelerinden ilkinin gerçekleşme tarihi olan Kasım ve Aralık 2015 tarihlerinde gerçeklik algınızla oynanabileceğinin farkında olun. Kendi gelişiminize katkı vermek için, “Sıkı sıkıya tuttuğunuz, farkında olmadan taptığınız, putlaştırdığınız” ne varsa, ki bu bir kişi de olabilir bir düşünce veya inanç da, işte bunu serbest bırakmayı istemek için iyi bir adımlama. İnançlarınızı kökenden sorgulamak, yaşam felsefenizde değişim yaratmak için ideal zamanlama. Bu süreçte “Her gördüğünüze inanmak yerine, sorgulayın, araştırın, arkası var mı bilmek isteyin…”

Sağlık Anlamında;
Kas ve iskelet sistemi, dişler, karaciğer bölgesi, uyluk kemiği bölgesi problemlere açık hale gelir; ancak en önemli alan ruh sağlığı olarak öne çıkar. Depresyon ve melankoliye her zamankinden daha açık dönemdeyiz.

Koç, Satürn Neptün karesi sizin iletişim şeklinizi, dünyaya bakış açınızı, yabancı ülkelere yaklaşımınızı, eğitim ve öğretmenler, danışmanlar, doktorlar ile ilişkilerinizi değiştirmenize yardımcı oluyor. Geçmişten gelen insanlar ve konular sizi yoklamaya devam ederken, rüyalarınız yol gösterici olacak. 

Boğa, Satürn Neptün karesi sizin iş hayatınızı, parasal konulara ve cinselliğe bakış açınızı sorgulamanıza ve bu alanlarda yenilenmelere gitmenize sebep oluyor. Ameliyatlar, ölüm ve yeniden doğum konuları ile “Derinlik kazanma ihtiyacı” gibi konular yaşamınıza bir şekilde girebilir. (Ölüm diyince korkmak yerine, yaşam kadar ölümün de doğal olduğunu hatırlamak ve ölüm üzerine düşünmenin, yaşarken yaratacağı kazanımlara odaklanmak faydalı olacak)

İkizler, Satürn Neptün karesi sizin ikili ilişkilerinize, yakın dostluklar, avukar ve danışmanlarla ilişkiler, evlilik ve uzun süreli ilişkilerinize yeniden bakmanızı, sarsıntıların ardından gerekli temizliği uzun vadede yapmanızı sağlıyor olacak. Ailenizdeki yaşlı insanlara bu yıl daha fazla zaman ayırmanız gerekebilir.

Yengeç,  Satürn Neptün karesi sizin sağlığınızı, iş hayatınızı ve günlük yaşamınızda sıkı sıkıya inanıp, tuttuğunuz değerleri testlerden geçirerek, sarsıyor ve içi boşalması gereken alanları da boşaltıyor ve yeniliyor olacak. Özellikle ruh sağlığınız her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Aslan, Satürn Neptün karesi sizin çocuklarınız ve özel hayatınızdaki ilişkileriniz ile ilgili sınavlar yaratabilir. Çocukların yaşamını daha yakından izlemek, sorunlarına destek olmak gerekebilir. Aşk hayatınızda ise, güçlü fırtınalardan önce, bağlarınızı güçlendirmeli ve kaybetmek istemedikleriniz için daha sıkı sarılmalısınız.

Başak, Satürn Neptün karesi sizin aile, yuva, aile büyükleri, ruhsal yapınız ve yerleşim alanınızı testlerden geçirip sarsıyor olacak. Özellikle uzun zamandır devam eden iş ve özel yaşam ilişkilerinize yeniden bakacak, aile içinde belirli noktalarda ayrılıklara gidecek ve zaman içinde hem iş hem de özel yaşamınızda kalıcı değişiklikler yapacaksınız. Ne var ki sağlığınıza ve ruhsal dünyanıza son derece dikkat etmeniz gerekiyor.

Terazi, Satürn Neptün karesi sizin yakın çevre, akrabalar, kardeşler, komşular ile ilişkilerinizi testlere tabi tutarken, iletişim şekliniz değişiyor olacak. İnandığınız değerlere yeniden bakıyor ve belki de artık herkese hemen inanmamayı tercih ediyor olacaksınız. Bu süreçte eğitimler, seyahatler, görüşme ve anlaşmalarınızda problemlerle karşılaşabileceksiniz.

Akrep, Satürn Neptün karesi sizin kendi değerinizi bilip bilmediğinizi tartıyor ve özdeğerinizi sarsıyor olacak.Yaşamın içinde mütemadiyen size değersiz veya bilgisiz hissettirmek isteyen insanlarla denk gelebilirsiniz. Bu aslında sistemin size “Kendi değeriniz ve saygınızı arttırma” yolunda bir hediyesi. Finansal konularda süreç sizi krizlere sokabilir ve parasal konularda mağduriyetler gündeme gelebilir. Bu sebeple para alış verişlerine son derece dikkat edin. Özel yaşamınız yeniden yapılanıyor.

Yay, Satürn Neptün karesi sizin genel sağlık durumunuzu, yaşama bakış açınızı, kendinizi nasıl gördüğünüzü ve ikili ilişkiler alanınızı öncelikli olarak sarsıyor olacak. Güçlü durun ve sağlığınızı koruyun. Evle ilgili değişimler yaşayabilecek, geçmiş konular ile karşılaşabileceksiniz.

Oğlak, Satürn Neptün karesi sizin geçmişle yüzleşmeler yaşamanıza, genel sağlık durumunuzu daha fazla önemsemenize ve kariyer konusunda belirli sarsılmaların ardından değişimler yaşamaya başlamanıza sebep oluyor. (iyi veya kötü anlamda bu sizinle ilgili) Yakın çevre ilişkilerinizde kesinlikle değişime gideceksiniz. 

Kova, Satürn Neptün karesi sizin arkadaşlık ilişkilerinizi, geleceğe bakış açınızı ve hayattan neler beklediğinizi test ediyor olacak. Kariyer gelirlerinizle ilgili bir artış bekliyorsanız hayal kırıklığı olabilir. Ancak uzun vadede yaratıcı projelere yönelin ve kaşif yönünüzü ortaya koyun. Düğünler, organizasyonlar için uygun zamanlama değil.

Balık, Satürn Neptün karesi sizin otorite ile olan ilişkinizi testlerden geçirirken, aile büyükleriniz ile ilgili konular gündem maddesi olabilir. Bu süreçte kariyer konusunda eğer sağlam değilseniz, sarsılmalar yaşar ve iş değişikliklerine gidebilirsiniz. Yine ilişki temelleri sağlıklı olmayanlar için 2016 boşanmalara açık zamanı gösteriyor.

Didem Şarman

1 yorum:

  1. Emeğinize sağlık Didem hanım.Okudum ama çok sıkıntılı bir uzun süreç bizi beklemekte hakkımızda hayırlısı olsun.Teşekkür ederim. İyi çalışmalarr size.

    YanıtlaSil