1 Ağustos 2013 Perşembe

Ağustos Ayında Türkiye`yi Bekleyen SüreçMerhaba,

Yılın en kritik aylarından birine girmiş bulunuyoruz. Mayıs ayında başlayan süreçlerin, şimdi tekrar ve yeni bir boyutunu göreceğiz.

1 Ağustos 2013 Transit Satürn, Türkiye'nin natal Güneş'ine kavuşum yapıyor. Etkileri 1 hafta önce ve sonra devam eden bu görünüm, en son 13.06.2013'te exact olmuştu. Hatırlarsanız Gezi Parkı olaylarının başlayıp, devam ettiği bu sancılı süreçle birlikte Türkiye köklü bir değişimin ilk sinyallerini vermişti. Satürn kısıtlamaların, dönüşümün, varolanı test ederek, zorlu olaylardan sonra yeni bir sistem kurmanın gezegenidir. Güneş ise Türkiye'nin kimliğini ve liderlerini temsil eder. Satürn'ün Güneş'e kurduğu baskı, Türkiye'nin vicdani değerlerinde bir sarsılma ve eskiye ait köklü ve hasara uğratan yapıları yıkma, değiştirme, en ideal hale getirme şeklinde bize yansımıştı. Olaylar süresince Başbakan'ın gösterdiği katı ancak kendisi için de bir o kadar zorlayıcı tutum, Satürn Güneş kavuşumunun bir diğer etkisiydi.

Birçok genç arkadaşımızı kaybettiğimiz Gezi Parkı olaylarında yakınlarını kaybeden ailelere bu vesile ile başsağlığı dilerim.
Şimdi 1 Ağustos 2013'te etkilerini bir haftaya yayacak olan Transit Satürn, natal Güneş kavuşumunu bir kere daha yaşıyoruz. Üstelik hemen yakınlarda Transit Uranüs'in Türkiye'nin natal Pluton'una yapacağı kare açı varken. Bu iki zorlu görünüm, 1 haftayla ara ile yaşanarak, etkilerini 15 Ağustos'a kadar hissettirmeye devam edecek. Peki ne olacak ?

8 Ağustos'ta öncelikle transit Uranüs, Türkiye'nin Pluton'una kare açı yapacak. Uranüs özgürlükler, isyanlar, devrimler, ani ve beklenmedik olayları temsil eder ve daima ilgili alanda yenilikler getirir. Pluton ise büyük dönüşüm gezegenidir ve bulunduğu alandaki çürümüş yapıları yıkarak, sistemde mecburi ve çoğunlukla acı veren değişimler yaratır.

Bu iki köklü değişim yaratan açı bir araya gelince, tabiî ki Ağustos ayının çok olumlu enerjiler altında başladığından söz edemiyorum. Gezi parkı olaylarının tekrar gündeme gelmesi, 5 Ağustos'ta açıklanacak Ergenekon Davası'nın sonuçlarıyla ilgili olaylar ve ülke içinde karışıklık etkileri sözkonusu. Bu karışıklık aslında olması gereken bir değişimi yansıtmakta; zira Ağustos ayı ile birlikte geri dönüşü olmayan ve kaçınılmaz bir dönüşüm sürecine girdiğimizi belirtmek isterim. Bu değişim hem Satürn Güneş, hem Uranüs Pluton hem de Jüpiter'in Pluton'a eşzamanlı yapacağı zorlu görünümlerle tetiklenmiş durumda.

22 Ağustos 2013'te ise Transit Jüpiter, Türkiye'nin natal Pluton'una kavuşum yapıyor. Jüpiter bulunduğu noktayı büyütür, genişletir, çoğaltır. Pluton'un gizli, karanlık ve tehlikeli dünyasına, Jüpiter'in bu genişletici etkisi dahil olunca, terör olayları, eylemler ve ülke topraklarını tehdit edici her türlü unsuru düşünmek zorunda oluruz. Aslında bu kötülüklerin ve karanlıkların açığa çıkarak, göz önüne gelmesi ve artık iyiliğe doğru dönüşmeye başlamasını anlatan, sancılı bir dönemdir.

Bu zorluk derecesi yüksek ay için, açık ve net olarak belirtmek isterim ki, bu denli zorlu görünümlerin bir araya toplandığı bir dönemde süregelen sessizliğin bozulacağı aşikardır. Bu süreçte lütfen mümkün olduğunca sağduyulu, sabırlı ve karşımızdaki insanların da, her şeyden önce bir insan, yaratılmış, yaşamaya hak kazanmış ve tıpkı bizim gibi ailesi olan birer varlık olduğunu düşünerek hareket edelim.

Mayıs ayındaki acılar tekrar yaşanmasın, Ali İsmail, Abdullah, Ethem ve Mehmet son olsun. Konuşarak, düşünerek, daha fazla bilgili olarak, ışığımızı yayarak devam edelim. Karanlığa karanlıkla değil, karanlığa aydınlıkla, Güneş'le yürüyelim !

Ülkemiz için hayırlara vesile olmasını dilerim.

Didem ŞARMAN 

www.didemsarman.com 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder